Nasıl Uygulanır ?

Kök Hücre TedavisiNasıl Uygulanır ?

Fibroblast kök hücre tedavisi nasıl uygulanır ?

Hazırlık Aşaması

Cildin dış etkenlere en az maruz kalmış bölgesinden (genellikle kulak arkası veya kol içi) lokal anestezi altında steril şartlarda mercimek tanesi büyüklüğünde biyopsi alınır. Biyopsi taşıma solüsyonuna aktarılıp aseptik koşullarda soğuk zincir ile, hücre üretimi için Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlı laboratuara gönderilir.

Herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek için, fibroblast üretimi hastanın kendi serumu ile yapılır. Bu nedenle biyopsi sırasında hastadan bir miktar kan da alınarak laboratuara gönderilir.

Fibroblast üretim aşaması:

Bu süreç, kişinin doku kalitesine bağlı olarak yaklaşık 4-6 hafta sürer.

Uygulama aşaması:

Kültüre edilen fibroblastlar yeterli sayıya ulaştığında hastaya klinikte randevu verilir. Mercimek tanesi büyüklüğünde deri parçasından 5-10 ml hacminde, 1 ml'de 10 milyon hücre olacak şekilde implant üretmek mümkündür. Bunun 1-2 ml'si ilk enjeksiyonda kullanılır. Geri kalan hücreler ise kademeli dondurma tekniği ile sıvı azot buharında saklanır.

Hazır fibroblast kültürü, hekim tarafından cilt altına ince iğnelerle enjeksiyon yapılarak verilir. Uygulama, 3-6 hafta ara ile 3 kez tekrarlanır.

  • Nasıl Uygulanır 1
  • Nasıl Uygulanır 2
  • Nasıl Uygulanır 3